Northern State University Awards Fine Arts Scholarships for 2017-18

Johnson Fine Arts Center

ABERDEEN, S.D. – The Northern State University School of Fine Arts has announced its scholarship recipients for 2017-18.

Fine Arts Scholarship recipients are listed below by scholarship.  Hometowns are listed behind the students’ names. Please check all categories for students from your area.

Art

Arthur Aniotte Endowment Scholarship

Jule Mercer, Aberdeen  

Phillip and Betty Barrager Memorial Scholarship

Michaela Schlecht, Watertown

Helen Dilley Barsalou Art Endowment Scholarship

Danielle Quinn, Timber Lake

Carpenter-Smith Memorial Scholarship

Madison Aguirre, Aberdeen

Mike and Barbara Evans Fine Arts Endowment

Madeline Brandner, Mitchell

Andrew Cristofano, Hot Springs

Jocelyn Hellman, Martin

Abbigail Patton, Mitchell

Angela Schleich, Mitchell

James L. and Edna Faye Lauver Art Scholarship

Erinn Rigg, Aberdeen

H.P. Gerber Memorial Scholarship

Katie Olson, Aberdeen 

Sten Gustafsson Lions Club Scholarship

Jule Mercer, Aberdeen

Matthew Klundt Art Scholarship

Katelynn Dilts, Aberdeen

NSU Art Fundraising Scholarship

Madison Aguirre, Aberdeen 

Alexis Ayers, Waseca, Minn.

Madeline Brandner, Mitchell

Andrew Cristofano, Hot Springs

Crystal Harper, Aberdeen 

Jocelyn Hellman, Martin

Rori Hutcheson, Redfield

Haylie Krogstad, Huron

Abbigail Patton, Mitchell

Angela Schleich, Mitchell

Shayla Simons, Huron

Sally and Ka P. Squire Jr. Fine Arts Endowment

Alexis Ayers, Waseca, Minn.

STRA Scholarship 

Madison Aguirre, Aberdeen

Michaela Schlecht, Watertown 

Benjamin and Julie Victor Visual Art Scholarship

Garret Galey, Evansville, Wyo.

Danielle Quinn, Timber Lake

Music

Aberdeen Rotary Club Scholarship

Amanda McIlravy, Phillip

Adele and Harley Taylor Scholarship Endowment

Annabelle Eastman, Aberdeen

Lucas Fredrick, Westport

Logan Manhart, Bath

Allan Jacobson Annual Scholarship

Katrina Smith, Gettysburg

Alex and Ellen Pond Memorial Music Scholarship

Brandon Barrett, Britton

Alice M. Palmquist Memorial Scholarship

Noelle Stubbe, Aberdeen

Berggren Scholarship

Katie Appl, Aberdeen

Taylor Brekke, Mobridge

John Cassens, Faulkton

Carleigh Kline, Rapid City

Tanner Schabot-Shultis, Aberdeen

Rosemary Vega, Chaska, Minn.

Brigette Weisenburger, Aberdeen

Betty J Swanhorst Scholarship Endowment

Michael Lytle, Rapid City

Carlyle and Rev. Sheila Richards Annual Music Scholarship

Christopher Allen, Watertown

Nyssa Duffield, Browns Valley, Minn.

Tabitha Schmidt, Huron  

Camila Shinoka De Sousa, Utsunomiya, Japan

Charlie and Shawnee Jakober Fine Arts Scholarship

Sara Krebsbach, Buffalo, Minn.

Charles and Wendy Gugel Scholarship

John Litwiller, Huron

Clarke Clarinet/Theater Endowment

Shelby Glover, Sioux Falls

Cody He Crow, Oglala

Sarah Ward, Milbank

 

Donna Walter Music Scholarship

Grant Duvall, Huron

Lucas Fredrick, Westport       

Cody He Crow, Oglala

Kori Kerwin, Pukwana

John Litwiller, Huron

Edward and Esther Zilliox Memorial Scholarship

Taylor Bogue, Aberdeen

Esther Knudson Scholarship

Scott Glodt, Hoven

Dylan Rausch, Yankton

Gary Zimmerman Memorial Music Scholarship

Aldous Ulvog, Groton

George H. Bultema Scholarship

Salvatore Scavo, Bordentown, N.J.

Harlan W. and Janice E. Peterson Scholarship

Gillian Roda, Buffalo Gap

Jennem Woolever, Grand Forks, N.D.

Harvey and Katherine Moen Scholarship

Eric Bishop, Rapid City

Herschel and Bea Premack Orchestra Scholarship

Leandro Fernandez Moutin, Rosario, Argentina

Isaac Seaton, Aberdeen

Noelle Stubbe, Aberdeen

Inez Holden Estate Endowment

Lindsey Friedrichsen, Huron

Joni Willoughby, Pierre

Isabel Riedel Memorial Scholarship

Marissa Hanley, Wentworth

James and Melva McNeary Memorial Music Scholarship

Megan Hanson, Pierre

James and Jeanette Anderson Music Scholarship

Balie Albrecht, Rapid City

Grace Gasperich, Aberdeen

Brooke Thielbar, Luverne, Minn.

Johnson Motor Company-Howard B. Johnson Scholarship

Kylee Carlson, Aberdeen   

Katherine and Merritt Johnson Memorial Scholarship

Katrina Smith, Gettysburg

Larry and Vicky Anderson Music Scholarship

Dylan Rausch, Yankton

Lester and Charlotte Clarke Fine Arts Endowment

Morgan Mewes, Jamestown, N.D.

Liane Dzau Shishnia Fine Arts Endowment

Bowen Feng, Beijing, China  

Sara Krebsbach, Buffalo, Minn.

Linda (LaFave) Sandau Memorial Music Scholarship

Alexandra Burke, Pierre

Leroy Hoffman Memorial Scholarship

Brandon Barrett, Britton

Loren Lomis Memorial Scholarship

Naomi Davis, Watertown

Tierra Decker, Huron

Christine Powers, Hot Springs

Isaac Seaton, Aberdeen

Catherine Woodmansey, Pierre

Lucille Osterloh Memorial Scholarship

Audrey Wanner, Groton

M. E. and Ethel Hunstad Music Scholarship

Leandro Fernandez Moutin, Rosario, Argentina

Marjorie E. Lowary Memorial Scholarship

Chase Manhart, Bath

Dylan Rausch, Yankton

Mike and Barbara Evans Fine Arts Endowment

Matalyn Andersen-Pommer, Watertown  

Nina Chilson Memorial Scholarship

Lucas Fredrick, Westport

Eduardo Mendoza Reyes-Ortiz, Cochabamba, Bolivia

NSU Music Faculty, Friends, Alumni Scholarship

Christopher Allen, Rapid City

Taylor Bogue, Aberdeen

Alexandra Burke, Pierre

Brita Greenawalt, Fargo, N.D.

Harrison Homelvig, Bowman, N.D.

John Litwiller, Huron  

Logan Manhart, Bath

Amanda McIlravy, Philip

Morgan Mewes, Jamestown, N.D.

Sierra Reed-Quongsing, Rock Rapids, Iowa

Gillian Roda, Buffalo Gap

Koby Rux, Aberdeen

Colton Schaefer, Wilmot

Angela Schleich, Mitchell      

Isaac Seaton, Aberdeen

Brady Vandevort, Rapid City

Rosemary Vega, Chaska, Minn.

Morgan Wilson, Rapid City

Grace Woodstead, Cooperstown, N.D.         

NSU Pi Kappa Lambda

Katie Appl, Aberdeen   

Reinecke-Osterloh-Caro Music Scholarship

Alexandra Becht, Clear Lake, Minn.

Joanna Schleich, Mitchell

Morgan Wilson, Rapid City

Richard Niebuhr and Craig Golz Music Scholarship

Megan Hanson, Pierre

Paulo Jimenez Cossio, Cochabamba, Bolivia

Kylie Rusch, Bismarck, N.D.

Tyler Smith, Tea

Elsa Swanson, Chaska, Minn.

Robert M. Patterson Scholarship

Isaac Seaton, Aberdeen

Ronald Heyd Memorial Music Scholarship

Andrew Cristofano, Hot Springs        

Adam Henning, Henry

Alexander Peterson, Brandt  

Sally and Ka P. Squire Jr. Fine Arts Endowment

Paulo Jimenez Cossio, Cochabamba, Bolivia

Special Music Concert Fund Scholarship

Roger Frank, Aberdeen          

McKinley Hoselton, Richardton, N.D.

Patrick Minihan, Canton

Quincy Rudolph, Aberdeen

Jeromy Thomas, Bridgetown, Barbados      

Sweet Music Scholarship

Brady Vandevort, Rapid City

US Bank Music Scholarship

McKayla Carda, Aberdeen

Violet Katz Memorial Scholarship

Tanner Chilson, Watertown

Colton Schaefer, Wilmot

Wells Fargo Bank Music Scholarship

Aldous Ulvog, Aberdeen

Theater

Herschel and Bernice Premack Theater Scholarship Endowment

MacKinley Bruemmer, La Crosse, Wis.

Richard Norquist Annual Scholarship

Christine Powers, Hot Springs

NSU Patrons of Northern State Theatre

Jennifer Allmer, Jamestown, N.D. 

Alexis Ayers, Waseca, Minn. 

Taylor Bogue, Aberdeen

MacKinley Bruemmer, La Crosse, Wis.

Michael Lytle, Rapid City       

Christine Powers, Hot Springs           

Brittany Quinn, Timber Lake 

Dylan Rausch, Yankton          

Sierra Reed-Quongsing, Rock Rapids, Iowa  

Audrey Wanner, Groton

Morgan Wilson, Rapid City    

Sally and Ka P. Squire Jr. Fine Arts Endowment

Alexis Ayers, Waseca, Minn.

About Northern State University

Northern State University offers outstanding academics and exceptional extracurricular activities at an affordable price on a safe, welcoming campus. To learn more about NSU, visit NSU Admissions.